Zrównoważony rozwój – długoterminowy cel w trosce o społeczeństwo
Realizacja polityki sustainability jest najważniejszym priorytetem Intrum – od kwestii zrównoważonego rozwoju społecznego po kwestie środowiskowe – ciężko pracujemy, aby obejmowała ona całą firmę.
Strategia zrównoważonego rozwoju Intrum obejmuje lata 2020-2023 i odpowiada Celom Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dotyczących godnej pracy i wzrostu gospodarczego, działań na rzecz klimatu oraz równość płci. Dzień ONZ, który obchodzimy 24 października to świetna okazja do podsumowania i oceny postępów realizacji tych założeń.
W 2016 r. firma Intrum stała się sygnatariuszem UN Global Compact, globalnego, dobrowolnego zobowiązania firm do stosowania zrównoważonych praktyk biznesowych. Ten wymóg jest realizowany w Intrum pod agendą zrównoważonego rozwoju firmy.
Celem Intrum jest wyznaczanie drogi ku zdrowej gospodarce, robimy to, prowadząc etyczne działania windykacyjne w imieniu naszych klientów, pomagając konsumentom borykającym się z zadłużeniem wyjść z problemów finansowychVanessa Söderberg, Sustainability Director w Grupie Intrum.
Kluczem jest zrównoważony rozwój społeczny
W ramach naszej agendy zrównoważonego rozwoju wyróżniam 3 filary: środowiskowy, społeczny i ten dotyczący odpowiedzialnego zarządzania. Aspekt społeczny polityki sustainability jest najważniejszy, dlatego też etyczne traktowanie klientów końcowych jest uznawane w Intrum za najwyższy priorytet.
Naszą misją jest pomaganie firmom prosperować poprzez dbanie o ich klientów Obie grupy – naszych klientów oraz ich klientów – postrzegamy jako równie ważne. Ważne, aby nasi klienci ufali, że zajmiemy się ich klientami w sposób etyczny, a w momentach, gdy klienci naszych klientów są w szczególnie trudnej sytuacji, okażemy im wsparcie i zrozumienie. Pracujemy ciężko, aby traktować wszystkich konsumentów z empatią i wyrozumiałością podczas rozwiązywania ich problemów finansowych.wyjaśnia Vanessa.
Obawy dotyczące klimatu
Działania na rzecz klimatu są istotną częścią zrównoważonego rozwoju. Intrum jest stale zaangażowane w walkę o redukcję emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez przedsiębiorstwa.
Mamy szereg celów zrównoważonego rozwoju, których realizacja sprawia, że stajemy się coraz bardziej odpowiedzialną firmą. Jako znaczący gracz w naszej branży czujemy się w obowiązku, aby dawać przykład odnośnie prowadzenia zrównoważonego biznesu. To jest właśnie to, czego nasi klienci, klienci naszych klientów, pracownicy, udziałowcy i społeczeństwo od nas oczekują. Jest to właściwa droga postępowania.mówi Vanessa.
Zrównoważone cele
Postępy w realizacji strategii sustainability przez Intrum są już znaczne, a raporty z 2021 r. pokazują, jak firma radzi sobie z pięcioma celami zrównoważonego rozwoju:
- Etyka – uczciwe traktowanie klientów końcowych
Założenie: osiągnąć wysoki poziom wskaźnika Culture Index, powyżej 80/100 pkt.
Cele Zrównoważonego Rozwoju 8.10: powszechny dostęp do bankowości, ubezpieczeń i usług finansowych.
Postęp: poziom wskaźnika Culture Index wzrósł z 82 pkt. uzyskanych w 2020 r. do 85 pkt. uzyskanych w 2021 r. - „Zdrowia” ekonomia dla naszych klientów
Założenie: uzyskać wzrost we wskaźniku Client Satisfaction powyżej 75/100 pkt.
Cele Zrównoważonego Rozwoju 8.3: promowanie polityki wspierającej tworzenie miejsc pracy i rozwój przedsiębiorstw.
Postęp: wskaźnik Client Satisfaction wzrósł z 75 pkt. uzyskanych w 2020 r. do 77 pkt. (2021 r.) i jest to najwyższy dotychczasowy wynik. - Redukcja negatywnego wpływu na środowisko
Założenie: uzyskanie neutralności klimatycznej do 2030 r. i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 20% w porównaniu do roku 2019.
Cel Zrównoważonego Rozwoju 13.2: włączenie kwestii związanych ze zmianami klimatu do firmowej polityki, strategii i planowania.
Postęp: w 2021 r. całkowita emisja gazów CO2 została zmniejszona z 6,866 do 5,510 ton (o prawie 20%), zostało to uzyskane głównie dzięki ograniczeniu liczby biur Intrum i podróży służbowych. - Pozyskiwanie i zatrzymywanie największych talentów – dbanie o dobrostan pracowników
Założenia: podnieść Employee Engagement Index powyżej 80/100 pkt.
Cel Zrównoważonego Rozwoju 8.8: zabezpieczenie praw pracowniczych i promocja bezpiecznego środowiska pracy.
Postęp: wskaźnik Employee Engagement Index wzrósł z 79 pkt. odnotowanych w 2020 r. do 81 pkt. uzyskanych w 2021 r. - Różnorodność i inkluzywność
Założenie: osiągnąć parytet płci (60/40) na wszystkich stanowiskach kierowniczych w organizacji.
Cel Zrównoważonego Rozwoju 5.5: zapewnić równy udział obu płciom w kierowaniu i podejmowaniu decyzji.
Postęp: Zarząd* – kobiety 38%, mężczyźni 62%; Zespół Zarządzający Grupą (GMT)* – kobiety 31%, mężczyźni 69%; Organizacja – kobiety 61%, mężczyźni 39%.
*Stan na październik 2022 r.
Jesteśmy dumni z postępów w osiąganiu wyżej wymienionych celów i dalej będziemy działać w kierunku polepszenia naszych wyników. Każdego dnia w działaniach biznesowych, jak i w innych aspektach związanych z naszym funkcjonowaniem jesteśmy prowadzeni przez nasze firmowe wartości: Empathy, Ethics, Dedication i Solutions. Istnieje silny związek między naszymi wartościami, a celami zrównoważonego rozwojumówi Vanessa