Uczciwe traktowanie konsumentów
Zdefiniowaliśmy 10 zasad etycznych i rzetelnych praktyk dotyczących procesu odzyskiwania należności, które mogą stanowić podstawę przyszłego standardu działania branży windykacji, by umożliwić wszystkim konsumentom uczciwie i etycznie traktowanie, niezależnie od tego, czy w kraju funkcjonuje prawo ochrony konsumentów, czy też nie.
Celem Intrum jest wyznaczanie drogi ku zdrowej gospodarce. Realizujemy go, pomagając naszym klientom otrzymywać zapłatę za dostarczone towary i usługi, aby mogli prosperować i się rozwijać.
Naszymi klientami w całej Grupie Intrum jest około 80 000 małych, średnich i dużych firm oraz instytucji finansowych na 24 europejskich rynkach. Wspieramy ich klientów, zarówno osoby fizyczne (konsumentów), jak i firmy, w wyjściu z długów i odzyskaniu kontroli nad ich sytuacją finansową. To z kolei przynosi korzyści całemu społeczeństwu.
„Codziennie kontaktujemy się z ponad 250 000 osób, które borykają się z różnym stopniem zadłużenia i znajdują się w odmiennej sytuacji finansowej. Ważne jest, abyśmy je szanowali i starali się zrozumieć każdą indywidualną sytuację”.
Jako największa w Europie firma świadcząca usługi zarządzania wierzytelnościami, ponosimy wielką odpowiedzialność za prowadzenie naszej działalności w sposób etyczny i zrównoważony. Na co dzień jesteśmy w kontakcie z ponad 250 000 osób, które borykają się z różnym stopniem zadłużenia i znajdują się w odmiennej sytuacji finansowej. Ważne jest, abyśmy je szanowali i starali się zrozumieć każdą indywidualną sytuację. Kierujemy się naszymi czterema podstawowymi wartościami – Empathy, Ethics, Dedication i Solutions – i ustanowiliśmy ścisłe wytyczne, aby zagwarantować, że pracownicy Intrum traktują wszystkich zgodnie z tymi wartościami.
W ramach naszych działań opracowaliśmy szczegółowy zestaw wytycznych, Instrukcję Uczciwego Traktowania Konsumentów, która jest stosowana w całej naszej działalności, w całej Grupie Intrum. Opiera się na 10 kluczowych zasadach etycznego, rzetelnego i odpowiedzialnego kontaktu z konsumentami – świadczenia usług windykacyjnych. Są to solidne zasady, które naszym zdaniem powinny być standardem dla całej branży zarządzania wierzytelnościami.
10 zasad etycznych i rzetelnych praktyk windykacyjnych:
- Usługi windykacyjne (odzyskiwanie należności) muszą być zawsze prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi, regulacjami, wytycznymi, wymogami lokalnego rynku oraz z zachowaniem innych wymagań.
- Usługi windykacyjne muszą być prowadzone w sposób uczciwy i poufny oraz gwarantować, że wszelkie informacje dostarczane przez konsumentów są szanowane i traktowane z najwyższą starannością oraz troską.
- Usługi windykacyjne muszą być prowadzone z należytą starannością, profesjonalizmem i uważnością.
- Windykatorzy muszą traktować klientów, osoby fizyczne (konsumentów) oraz firmy sprawiedliwie, z szacunkiem i z poszanowaniem ich prywatności.
- Windykatorzy muszą zapewnić, że koszty po stronie konsumenta, opłaty i wysokość stóp procentowych są zawsze zgodne z prawem, rozsądne i proporcjonalne do roszczenia.
- Windykatorzy muszą zwracać należytą uwagę na potrzeby informacyjne konsumentów i należy zadbać o to, aby wszyscy pracownicy, którzy mają kontakt z konsumentami, zostali przeszkoleni w zakresie przekazywania informacji w sposób jasny, uczciwy i niewprowadzający w błąd.
- Windykatorzy muszą zarządzać konfliktami interesów otwarcie, uczciwie i etycznie. Jest to szczególnie ważne w przypadku konfliktów interesów między osobą prowadzącą sprawę a klientem.
- Windykatorzy muszą dołożyć należytej staranności, aby zapewnić stosowność porad (w krajach, w których udzielanie porad jest dozwolone) oraz decyzji podejmowanych przez konsumentów.
- Windykatorzy muszą zapewnić odpowiednią ochronę aktywów konsumentów, gdy są za nie odpowiedzialni.
- Windykatorzy muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności wobec tzw. konsumentów wrażliwych. Czynnikami, które dają możliwość takiej oceny konsumenta, są: stan zdrowia, poważne zdarzenia życiowe lub ograniczona wiedza na temat spraw finansowych. Konsumenci wrażliwi powinni być traktowani ze szczególną starannością oraz troską i obsługiwani przez przeszkolonych pracowników oraz, jeśli jest to właściwe i możliwe, ich sprawy powinny być przekazywane do odpowiedniego organu/działu w celu uzyskania dalszego wsparcia.
Więcej informacji:
Powyższe 10 zasad opiera się na instrukcji Intrum dotyczącej uczciwego traktowania konsumentów i stanowi ramy zasad regulujących postępowanie z konsumentami w całej Grupie Intrum oraz w spółkach zależnych. W oczekiwaniu na działania w tym obszarze ze strony UE, byliśmy pionierem tworząc nasze instrukcje.
Zgodnie z naszymi wartościami, zasady zawarte w niniejszym dokumencie oraz w Instrukcji Uczciwego Traktowania Konsumentów odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu naszych klientów i ich klientów, że pracują z firmą, w której uczciwe traktowanie stanowi centralny element kultury korporacyjnej.
W przypadku braku konkretnych przepisów krajowych lub w państwach, w których przepisy krajowe zawierają niższe wymagania, Intrum stosuje te zasady oraz wspomnianą Instrukcję Uczciwego Traktowania Konsumentów.