3 kroki do zrównoważonej gospodarki
W raporcie Annual and Sustainability Report 2018 Grupa Intrum opisała wytyczne do osiągnięcia stanu zdrowej i zrównoważonej gospodarki. We wspomnianym raporcie, który został opublikowany w kwietniu, przedstawiliśmy 3 obszary, które we wspomnianym kontekście są dla nas najbardziej istotne.
- Umożliwienie zrównoważonych płatności.
- Być szanowanym uczestnikiem rynku, który budzi zaufanie.
- Rozwój poprzez tworzenie nowej jakości (poszanowanie różnic).
Te trzy punkty zostały zidentyfikowane na podstawie rozmów z naszymi kluczowymi Klientami, udziałowcami, interesariuszami, partnerami biznesowymi, przedstawicielami władz i innymi podmiotami. Obejmują one zasady zawarte w United Nations Global Compact, dokumencie, którego zostaliśmy sygnatariuszem w 2016 r. Każdy obszar, na którym się skupiamy, jest również zgodny z wybranymi zapisami Sustainable Development Goals (SDGs), istniejącymi w ramach United Nations Agenda 2030.
Umożliwienie dokonywania i przepływu zrównoważonych płatności
Dla Intrum zrównoważony rozwój oznacza przede wszystkim zdrową gospodarkę. Przyczyniamy się do wzrostu stabilności ekonomicznej przez pomaganie firmom w tym, by otrzymywały czas zapłatę za oferowane usługi i produkty oraz poprzez wsparcie osób zadłużonych w wyjściu z kłopotów finansowych.
„Zdrowa gospodarka to zrównoważona gospodarka; obejmuje całe społeczeństwo. Alternatywna wizja niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, dla ekonomi, dla nas wszystkich” – uważa Vanessa Söderberg, Sustainability Manager w Intrum.
„Firmy, które nie otrzymują należnych im płatności na czas, nie tylko narażone są na utratę dochodów i płynności finansowej. Nie mogą również pozwolić sobie na zatrudnianie nowych pracowników, nie mają szansy na rozwój”.
Jeżeli chodzi nie o firmy, ale o jednostki, społeczne i ekonomiczne konsekwencje życia z przeterminowanymi długami, które narastają, także nie mogą zostać przeoczone. Intrum ma wieloletnie doświadczenie w pomaganiu ludziom w wyjściu z długów. Podchodzimy z szacunkiem do każdej osoby, która znalazła się w takiej sytuacji. Dzielimy się naszą wiedzą na temat finansów osobistych i podpowiadamy osobom zadłużonym, jak mogą sobie poradzić z ciążącymi nad nimi zobowiązaniami.
Aktywnie współpracujemy ze szkołami, by uczyć następne pokolenia o zrównoważonych finansach, wykorzystując do tego interaktywną aplikację Spendido. Program został pilotażowo uruchomiony w szwedzkich szkołach i pierwsze wyniki są obiecujące; naszym celem jest, by Spendido w przyszłości funkcjonowało w innych krajach. Działania w tym kierunku są zgodne z tym zawartym w UN SDG 4 Jakość edukacji.
Być szanowanym uczestnikiem rynku, który budzi zaufanie
Być szanowanym podmiotem, który budzi zaufanie otoczenia biznesowego i rynku oraz społeczeństwa, jest dla nas priorytetem, szczególnie w kontekście zarządzania wierzytelnościami.
„Wiele osób ma sceptyczne spojrzenie na tę branżę, które nie ma nic wspólnego z tym, jak działa Intrum. Empatia i etyka są dla nas drogowskazami pokazującymi, jak mamy postępować z naszymi Klientami. Staramy się zmienić to, jak ludzie postrzegają sektor,
w którym funkcjonujemy” – mówi Vanessa Söderberg.
Wprowadzenie tej zmiany zaczyna się od wrażenia, jakie robimy podczas kontaktów z naszymi Klientami oraz ich klientami: zaufanie jest najważniejsze w każdej interakcji.
Oznacza to również, że przestrzegamy przepisów prawa i regulacji, a także dążymy do odpowiedzialnego korzystania z danych w każdym obszarze, w którym działamy, zapewniając, że przestrzegamy naszych zasad. W praktyce oznacza to brak tolerancji dla korupcji i łapówkarstwa, co jest również zgodne z UN SDG 16 (Pokój i sprawiedliwość).
Analizujemy i raportujemy to, jaki wpływ na klimat ma nasza działalność, w postaci monitoringu emisji gazów cieplarnianych. Od 2018 r., po zakończeniu fuzji z Lindorffem, rozpoczęliśmy pomiar śladów klimatycznych i środowiskowych naszej działalności w zakresach 1, 2 i 3 protokołu Greenhouse Gas Protocol.
Rozwój poprzez tworzenie nowej jakości i poszanowanie różnorodności
Trzeci obszar, w którym działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju – rozwój poprzez tworzenie nowej jakości, nawiązuje do UN SDG 8 (Godna praca i wzrost gospodarczy).
W Intrum szanujemy wszystkich naszych pracowników, dajemy im możliwość do tego, by mogli się rozwijać, zapewniając przy tym, że w naszej firmie jest miejsce na różnorodność, różne opinie i doświadczenie. Ta różnorodność odzwierciedla i pozwala nam zrozumieć różne potrzeby naszych Klientów oraz ich klientów. Umożliwiamy pracę w zdrowym i przyjaznym środowisku, które motywuje do działania, co jest dla nas bardzo ważne.
„Dokładamy wszelkich starań, aby zintegrować zasady Global Compact z naszą strategią biznesową, kulturą i codziennymi operacjami. Chcemy realizować naszą działalność zgodnie z wysokimi standardami etycznymi. Działając w 24 krajach Europy, mamy szansę, ale także i obowiązek wyznaczać nowe standardy (także te etyczne w biznesie) i zmienić to, w jaki sposób ludzie postrzegają zarządzanie wierzytelnościami” – wyjaśnia Vanessa Söderberg.