Słowo od CEO: europejski problem o wartości 275 mld euro
Prezes i CEO Intrum, Andrés Rubio dzieli się swoimi przemyśleniami na temat wyników wniosków z najnowszej edycji naszego raportu "European Payments Report 2023".
Ćwierć biliona euro to suma pieniędzy, którą większość ludzi z trudem może sobie wyobrazić. Przewyższa ona produkt krajowy brutto takich europejskich gospodarek jak Finlandia czy Portugalia. To kwota odpowiadająca wysokości skumulowanych zarobków dla ponad 200 000 osób. (1) Tymczasem europejskie firmy wydają mniej więcej taką kwotę każdego roku na odzyskiwanie zaległych płatnościi od swoich klientów.
Najnowszy raport Intrum “European Payments Report 2023” oparty na badaniu przeprowadzonym wśród 10 556 respondentów z 29 krajów, w tym nana wywiadach z przedstawicielami kadry menedżerskiej, dyrektorami i liderami biznesów, pokazuje przyczyny tego nadzwyczajnej “rozrzutności”.
Po pierwsze, przedsiębiorstwa w dzisiejszej inflacyjnej gospodarce dążą do zabezpieczenia przepływu gotówki. Większość właścicieli biznesów spodziewa się wzrostu cen i wyższych kosztów zobowiązan, które wpłyną na wysokość ich przychodów w tym roku. To skłania ich do odkładania na przyszłość inwestycji czy innych inicjatyw, których celem byłoby wzmocnienie prowadzonych firm. Prawie 9 na 10 respondentów Intrum deklaruje, że ich pracownicy żądają większych niż zwykle podwyżek płac lub prawdopodobnie będą o nie wnioskować w nadchodzących miesiącach.
Po drugie, przedsiębiorstwa są proszone o akceptację coraz dłuższych terminów płatności od swoich klientów. A ponieważ opłacają swoich dostawców później niż by chcieli, tworzy to błędne koło.
Czas, który przedsiębiorstwa poświęcają na odzyskiwanie zaległych płatności i negocjowanie warunków płatności, szybko rośnie. Według naszych danych, europejskie firmy średnio poświęcą tygodniowo około 10 i pół godziny na kontakt z klientami w celu otrzymania zaległych płatności. Łącznie to około 74 dni w ciągu roku, które mogłyby zostać poświęcone na rozwój firmy. Ponadto, jeśli przeliczymy koszt wynagrodzeń dla 30 milionów przedsiębiorstw w Europie — zakładając, że płacą średnio 17 euro za godzinę (2) - otrzymamy przybliżoną sumę 275 miliardów euro.
Nasze tegoroczne badanie przynosi także dobre wieści. Pomimo presji, z jaką borykają się w wymagającym środowisku makroekonomicznym, firmy nie straciły zaangażowania w inicjatywy na rzecz środowiska, społeczenstwa i te związane z ładem korporacyjnym (ESG). 6 na 10 ankietowanych twierdzi nawet, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ich firmy zintensyfikowały swoje wysiłki na rzecz bardziej zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie większość z nich nie zrezygnowała z rozwoju i twierdzi, że wyciąga cenne wnioski ze spowolnienia gospodarczego, co ma zapewnić im silną pozycję, gdy warunki ekonomiczne ulegną poprawie.
W Intrum staramy się pomagać naszym klientom w otrzymywaniu szybkich płatności za oferowane produkty i usługi, bez narażania na ryzyko ich relacji z klientami lub poświęcania nadmiernej ilości czasu na odzyskiwanie zaległych płatności. Pomagamy firmom rozwijać się, dzięki rozwiązaniom, które poprawiają ich przepływy pieniężne i długoterminową rentowność, ale które również biorą też pod uwagę wyzwania ich klientów.
Mamy nadzieję, że nasze spostrzeżenia okażą się przydatne i z przyjemnością omówimy je z Państwem bardziej szczegółowo.
Andrés Rubio, CEO Intrum
1) Zakłada się średnie wynagrodzenie w wysokości 32 345 EUR w średnim okresie życia zawodowego wynoszącym 36 lat, obliczone na podstawie danych OECD i WE
2) Dane liczbowe oparte na wynikach badania Intrum ekstrapolowanych na podstawie danych OECD i WE dotyczących godzin pracy i średnich wynagrodzeń w gospodarkach europejskich. Należy pamiętać, że jest to przybliżony szacunek, obliczony na podstawie danych z 2021 r., Które były najnowszymi dostępnymi w momencie pisania tego tekstu