Seniorze: gotowy do przejścia na emeryturę czy odkładasz ten moment w czasie z powodów finansowych?
Kiedy rosną koszty życia, zarządzanie finansami osobistymi staje się wyzwaniem. Odkładanie pieniędzy na wygodną emeryturę także zaczyna być problemem, bo wszelkie oszczędności są zjadane przez bieżące wydatki.
Jeśli obawiasz się o to, w jaki sposób sfinansujesz swoją emeryturę, nie jesteś jedyny/-a. Aż 62% konsumentów w Europie boi się, że nie będzie ich stać na komfortową emeryturę.
W niektórych krajach odsetek ten jest nawet wyższy. Konsumenci z krajów południa Europy, takich jak Hiszpania, Portugalia czy Grecja są szczególnie zaniepokojeni tym, czy będzie ich stać na godne życie, gdy już skończą karierę zawodową, ale ankietowani z Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy czy Słowacji również wykazują wysoki poziom zaniepokojenia tą kwestią. W Polsce jest on szczególnie wysoki i wynosi 72%.
„Obawiam się, że nie będzie mnie stać na komfortową emeryturę”
Planowanie emerytury niestety nie jest priorytetem, zwłaszcza w przypadku młodszych pokoleń. Jednak nasze badanie pokazuje, że strach związany z tym, że nie można odłożyć wystarczającej sumy pieniędzy na emeryturę, jest powszechnym zjawiskiem, ale występuje szczególnie u tych konsumentów, którzy widzą, jak z tym problemem borykają się ich rodzice.Anna Zabrodzka-Averianov, Senior Economist w Intrum.
Różnice pokoleniowe
Pokolenie X (czyli osoby w wieku 45-54 lat) są bardziej zatroskani swoimi funduszami, którymi mogą przeznaczyć na emeryturę. 7 na 10 ankietowanych z tej grupy wiekowej obawia się, że nie będzie ich stać na godną emeryturę. Porównać to możemy z 44% osób powyżej 65 lat i 55% osób z grupy wiekowej 18-21 lat.
Pomimo wyrażania wspomnianych obawy, tylko co 3. konsument w Europie (36%) umieszcza oszczędzanie na emeryturę w TOP 3 powodów, które skłaniają do odkładania gotówki. Nie dziwi, że odsetek ten rośnie wraz z wiekiem konsumentów – 57% osób z grupy wiekowej 55-64 lat uważa oszczędzanie na emeryturę jako jeden z trzech głównych powodów do oszczędzania w ogóle. W generacji Z (18-21 lat) tylko 23% ankietowanych jest tego samego zdania.
Jest to niepokojące, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wczesne oszczędzanie na emeryturę robi ogromną różnicę w dostępnych środkach, wtedy, kiedy już przyjdzie czas na korzystnie z nich. Planowanie emerytury zaczyna zyskiwać na znaczeniu, zwłaszcza, że publiczne systemy emerytalne z obowiązkowymi składkami mają problem z wydolnością ze względu na tendencje starzenia się społeczeństw w krajach europejskich. Konsumenci w Niemczech, Szwecji i Szwajcarii najbardziej skupiają się na oszczędzaniu na emeryturę. Co najmniej 1/5 respondentów badania Intrum w tych krajach oceniła oszczędzanie na emeryturę jako główny powód odkładania gotówki.
Inflacja jest również zmartwieniem europejskich konsumentów. 71% pytanych boi się, że inflacja obniży wartość ich oszczędności. W Polsce ten odsetek wzrasta do 78%! To prawda, że inflacja jest w stanie ograniczyć siłę nabywczą emerytów, więc ważne jest, by przygotować plan finansowy na dalszy wzrost cen.
Jak sprawić, by Twoja emerytura była bardziej komfortowa
-
Planuj przyszłe wydatki
Planuj swój budżet na przyszłość, aby wiedzieć, ile potrzebujesz na komfortowe życie. Porozmawiaj również ze współmałżonkiem lub partnerem o wydatkach, które będą mieć miejsce w przyszłości, aby upewnić się, że myślicie o tym samym i macie wspólne cele. -
Bądź zdrowy
Słabe zdrowie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, więc bądź aktywny i prowadź tak zdrowy tryb życia, na ile to możliwe. -
Pracuj dłużej
Jeśli jesteś w stanie pracować po przekroczeniu wieku emerytalnego, warto odłożyć w czasie przejście na emeryturę, a zobaczysz, jak pozytywnie wpłynie to na Twój emerytalny budżet. -
Postaraj się oszczędności wolne od podatku
Sprawdź kwotę wolną od podatku i skorzystaj z programów emerytalnych czy oszczędnościowych, które umożliwiają oszczędzanie w sposób efektywny podatkowo. -
Radź sobie z zadłużeniem w efektywny sposób
Problemy z zadłużeniem same się nie rozwiążą. Jeśli masz problemy ze spłatą, porozmawiaj z wierzycielem lub skonsultuj się z niezależnym doradcą, by znaleźć rozwiązanie.