Powstrzymanie szczęścia

Powstrzymanie szczęścia

Szczęścia nie można kupić za pieniądze, ale problemy finansowe powodują stres i uniemożliwiają ludziom szczęśliwe, satysfakcjonujące życie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia, święta powołanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Intrum przygląda się sposobom, dzięki którym konsumenci mogą zadbać o swoje finanse osobiste i dobre samopoczucie.

Jak przypomina ONZ, szczęście, dobrobyt społeczny, ekonomiczny i środowiskowy są ze sobą nierozerwalnie związane. W 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 20 marca Międzynarodowym Dniem Szczęścia, uznając znaczenie szczęścia i dobrobytu jako uniwersalnych celów i aspiracji w życiu ludzi na całym świecie.

Zdrowe finanse są kluczowym elementem dobrego samopoczucia. Posiadanie kontroli nad pieniędzmi pozwala nam dbać o siebie i nasze rodziny, zaspokajać podstawowe potrzeby, jak również pracować na rzecz wyższych celów. Badanie Intrum pokazuje, że trudności finansowe mogą mieć znaczący negatywny wpływ na ogólne samopoczucie. Nawet oczekiwanie przyszłych problemów finansowych może mieć negatywny wpływ na obecne życie.

Obawy o finanse stają się coraz większym problemem

Jak wynika z raportu Intrum, "European Consumer Payment Report 2022", prawie 6 na 10 (58%) z 24 000 przepytanych konsumentów z Europy stwierdziło, że ich obawy związane z rosnącymi rachunkami mają negatywny wpływ na ich ogólne samopoczucie. Jeżeli chodzi o Polskę, ten odsetek wzrasta do 70%.

Obawy konsumentów związane są z obecną sytuacją makroekonomiczną, m.in. ze wzrostem inflacji czy cen mieszkań, są szczególnie zauważalne tam, gdzie występuje wysoki poziom zadłużenia gospodarstw domowych, jak np. w krajach nordyckich – Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii (stosunek cen domów do zadłużenia)[1].

Jak wynika z danych zebranych przez Intrum, 8 na 10 ankietowanych w Europie stwierdziło, że martwi się rosnącymi cenami artykułów spożywczych (82%) oraz rosnącymi kosztami paliw i energii (80%). Wysokie stopy procentowe również powodują bezsenne noce. Ponad połowa pytanych (59%) stwierdziła, że ich dobrobyt finansowy pogorszył się w porównaniu z poprzednim rokiem. W Polsce jest to aż 71%!

Kiepska edukacja finansowa powoduje obawy o przyszłość – 1/4 europejskich konsumentów, którzy rozumieją jedynie podstawy swoich finansów, twierdzi, że obawia się, iż wysoka inflacja będzie trwała wiecznie (dla Polski – 16%). Dla porównania, tego samego zdania jest 14% osób, które czują się pewnie
w zarządzaniu swoimi sprawami finansowymi (w Polsce 8%). Aby zwiększyć ogólny poziom szczęścia, warto zająć się swoimi finansami i poprawić swoją wiedzę w tym zakresie.

Zmartwienia finansowe nie są ściśle oddzielone od reszty naszego życia. Z rozmów z naszymi klientami końcowymi wiemy, że problemy te wpływają na inne aspekty życia i szkodzą ich samopoczuciu – nawet pogarszając lub powodując problemy ze zdrowiem psychicznym.

Jednak nasze badanie pokazuje również, że trudne czasy, takie jak pandemia Covid-19 i obecny kryzys finansowy motywują konsumentów do przejęcia większej kontroli, szczególnie w kontekście pieniędzy.
W Intrum wierzymy, że najlepszym sposobem na walkę ze stresem finansowym jest zmierzenie się z problemem, szukanie pomocy i nauczenie się, jak lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Zawsze istnieje sposób na wyjście z trudności.

Edukacja finansowa

Edukacja finansowa jest kluczowym elementem dobrobytu finansowego. Nauka określania budżetu, kontrolowania wydatków i oszczędzania pieniędzy na niespodziewane wydatki to ważne umiejętności, niezależnie od poziomu dochodów. W Intrum stworzyliśmy łatwy w użyciu i darmowy szablon budżetu, który możesz zacząć stosować już dziś.

Jeśli otrzymujesz listy od firm windykacyjnych lub zalegasz z płatnościami, ważne jest, aby stawić czoła problemom i porozmawiać z wierzycielem w celu znalezienia rozwiązania. Może się to wydawać przerażające, ale każdego dnia rozmawiamy z konsumentami, którzy odczuwają ulgę, że mieli odwagę podnieść słuchawkę telefonu lub zalogować się na portalu internetowym – pomóc sobie. Nie bójcie się wyciągnąć ręki po pomoc.

Jak poprawić poziom wiedzy za kresu finansów...

Nauka zarządzania finansami osobistymi nie musi być nudna. Jest wiele sposobów na poszerzenie swojej wiedzy – ucząc się samemu lub z innymi. Oto kilka pomysłów:

  1. Czytaj książki i artykuły: wiele osób lubi czytać na temat finansów osobistych, zarządzania pieniędzmi i inwestowania. Wiedza pozwala przejąć kontrolę nad finansami.
  2. Podcasty i social media: dają ogromne możliwości, by zdobywać kolejne informacje o finansach osobistych. Podcasty i platformy mediów społecznościowych przeważnie oferują najnowszą wiedzę, także w temacie finansów.
  3. Bierz udział w warsztatach i webinariach poświęconych wiedzy finansowej: banki czy instytucje finansowe oferują warsztaty i webinaria, podczas których możesz dowiedzieć się istotnych kwestii nt. zarządzania budżetem, oszczędzania i inwestowania.
  4. Korzystaj z zasobów oferowanych przez Internet: narzędzia do planowania finansów osobistych i tworzenia budżetu, kalkulatory kredytowe i kursy online dot. finansów są dostępne w Internecie – korzystaj z nich!
  5. Dołącz do programu edukacji finansowej: poszukaj w Internecie lub stacjonarnie w swojej okolicy inicjatyw, które są oferowane w tym obszarze. Programy te oferują konkretną naukę i bieżące wsparcie. Podczas zajęć spotkasz inne osoby w sytuacji podobnej do tej, w której się znajdujesz, co również ułatwi zdobywanie nowej wiedzy.
  6. Skonsultuj się z doradcą finansowym: taka osoba może pomóc Ci stworzyć indywidualny plan finansowy oparty na Twoich celach i możliwym ryzyku. W miarę gromadzenia oszczędności otworzy się przed Tobą więcej opcji. 

 

[1] Źródła: Eurostat: Indeks cen domów (2015 = 100): dane kwartalne, Wskaźnik zadłużenia brutto gospodarstw domowych do dochodów (2021 r.).