Innowacyjne rozwiązanie społecznościowe zapewniło wygraną w wyzwaniu Intrumhack

We współpracy z Tieto, IBM i Nordic Finance Innovation firma Intrum zorganizowała hackathon, którego celem było stworzenie innowacyjnych rozwiązań mających poprawić sytuację finansową konsumentów.

Wydarzenie Intrumhack odbyło się w dniach 11-12 kwietnia w Espoo w Finlandii. Wzięli w nim udział uczestnicy ze szkół, start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych organizacji. Podczas 32-godzinnego hackathonu drużyny miały możliwość opracowania własnych pomysłów i zaprezentowania ich na profesjonalnym forum. Uczestnicy mieli dostęp do rzeczywistych danych Intrum i mogli korzystać z eksperckiej wiedzy mentorów z szeregu organizacji partnerskich i uczelni międzynarodowych.

W konkursie wzięło udział 12 drużyn, które stworzyły rozwiązania wykorzystujące wizualizację danych, analizę w chmurze i sztuczną inteligencję, aplikacje mobilne, chatboty i inne technologie. Wszystkie drużyny korzystały z danych w twórczy sposób i opracowały intuicyjne, skoncentrowane na kliencie rozwiązania.

Zwycięski zespół IMMIT – czwórka studentów z różnych krajów, którzy wygrali hackathon po raz pierwszy – opracował koncepcję zakładającą zbudowanie cyfrowej społeczności wsparcia składającej się z osób w podobnej sytuacji finansowej. Rozwiązanie obejmowało elementy takie jak spersonalizowany plan płatności, doradztwo finansowe i czat. W skład drużyny wchodzili uczestnicy z trzech krajów: Holandii, Finlandii i Francji.

– Zdaliśmy sobie sprawę, że dług to więcej niż tylko pieniądze. Zadłużenie dotyka każdej sfery życia, a przede wszystkim sprawia, że czujemy frustrację, a w końcu popadamy w depresję. Poszczególne osoby i grupy wsparcia mogą znacząco różnić się pod względem jakości życia, a zatem część z nich wraca już na odpowiednie finansowe tory. Nasza aplikacja obejmuje cztery podstawowe funkcje, z których każda ma swój własny cel. Tym, co wyróżnia ją spośród innych rozwiązań i czyni tak skuteczną, jest możliwość uzyskania pomocy od innych osób w podobnej sytuacji – skomentował zespół IMMIT.

Dwie z trzech nagród dodatkowych trafiły do drużyny Phoenix, autorów nowatorskiej koncepcji – zaawansowanej pod względem technologicznym z jednej strony, a zasadnej z ekonomicznego punktu widzenia z drugiej. Firma Tieto przyznała zespołowi 2 tys. euro, zaś IBM nagrodził go sesją coachingową w kopenhaskim ośrodku IBM Cloud Garage, poświęconą dalszemu rozwojowi koncepcji. Zespół Bite stworzył skierowane do młodzieży rozwiązanie w postaci programu nagród, za które organizacja Nordic Capital wręczyła mu wejściówki na ekskluzywną konferencję Singularity University Summit, która odbędzie pod koniec roku w Sztokholmie. Ponadto organizacja Nordic Finance Innovation przekazała uczestnikom egzemplarze najnowszej książki Chrisa Skinnera pt. „Digital Human”.

Nowe rozwiązania podnoszące komfort finansowy konsumenta
Intrum planuje teraz przetestować i dalej rozwijać stworzone rozwiązania, dzięki czemu pokaże, że Intrumhack stanowi ważny krok na drodze do zostania firmą jeszcze bardziej zorientowaną na potrzeby klienta. Hackathon to tylko jedna z wielu inicjatyw, których celem jest stymulowanie cyfryzacji i innowacyjności w Intrum. Jako lider na rynku zarządzania wierzytelnościami, Intrum zarówno ma możliwości, jak i ponosi odpowiedzialność za zmianę sposobu, w jaki postrzegana jest działalność windykacyjna.

– Potrzebujemy nowych rozwiązań i pomysłów, by rozwijać naszą działalność. Hackathon Intrum okazał się świetną okazją do opracowania i przedstawienia nowych pomysłów oraz do nieszablonowego myślenia – powiedziała Louise Karlander, Dyrektor ds. Innowacji w Intrum.

– Intrumhack to jedna z najbardziej udanych imprez nastawionych na otwartą innowację. Wydarzenie umożliwiło uczestnikom szybkie zdobycie nowej wiedzy i budowanie relacji partnerskich, stymulując zarazem transformację cyfrową. Przetestowaliśmy również nowe podejście do dzielenia się pomysłami i szybkiego zatwierdzania rozwiązań: w ramach ćwiczeń zespoły przedstawiały pomysły profesjonalistom z branży fintech i otrzymywały od nich feedback, a drugiego dnia imprezy ostatecznie prezentowały swoje koncepcje przed jury. Zmotywowało to drużyny do jasnego określenia wartości ich rozwiązań dla klienta, co wykraczało poza nakreślenie oferowanych innowacji technologicznych – skomentowała Ksenia Avetisova, Lider ds. Innowacji strategicznych z Tieto Experience Hub.

Jako miejsce pierwszej edycji swojego hackathonu firma Intrum wybrała Finlandię – państwo, w którym prężna społeczność skupiająca się na start-upach i innowacyjności zapewnia dogodne warunki do tworzenia nowych rozwiązań.

 

Więcej informacji znajdziesz na https://campaigns.tieto.com/intrumhack