Ciesz się wakacjami bez konieczności „napadania na bank”
Trwa sezon wakacyjnych wyjazdów. Podróżowanie za granicę może być kosztowne, a przez to dla wielu osób urlop to źródło stresów, a nie przyjemności. Nasz raport pokazuje, że wielu Europejczyków pożycza pieniądze, żeby wyjechać na wakacje.
Pożyczanie pieniędzy, by sfinansować wakacyjny wyjazd, może prowadzić do problemów finansowych, a na pewno do takich obowiązków jak konieczność spłaty comiesięcznych rat, które nierzadko w konsekwencji będą wyższe niż całościowy koszt wyjazdu. W takich przypadkach bierzemy na swoje barki zobowiązanie finansowe, które nie mija po przyjeździe z wakacji, kiedy odkładamy w kąt do przyszłego sezonu walizkę i krem do opalania.
Ostatni raport Intrum – European Consumer Payment Report, analizujący zachowania płatnicze konsumentów i gospodarowanie budżetem domowym, na podstawie badania przeprowadzonego na 24 000 mieszkańcach Europy pokazuje, że 16 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, „że nie widzi problemu w sfinansowaniu wakacyjnego wyjazdu przy pomocy zaciągnięcia kredytu lub pożyczenia pieniędzy (np. od znajomych)”.
W Irlandii ten odsetek jest jeszcze wyższy (najwyższy spośród wszystkich krajów biorących udział w badaniu Intrum). Nie mniej niż 30 proc. zapożyczyłoby się na wakacyjny wyjazd. W Polsce i Wielkiej Brytanii tego samego zdania jest 29 proc. respondentów, w Hiszpanii 26 proc., w Finlandii 20 proc, na Litwie i w Rumunii mniej, bo w obu krajach 19 proc., ale statystyki są martwiące.
Wskazówki: jak sfinansować wakacje, na które stać każdego
Podpowiadamy kilka wskazówek, jak cieszyć się z wakacyjnego wyjazdu, bez finansowego kaca jesienią.
- Nie „kupuj” wakacji na raty. To zazwyczaj kosztuje więcej, niż wyjazd opłacony „od ręki”. Jeżeli taka opłata to za duży jednorazowy koszt, to lepiej zdecydować się na tańszy plan B.
- Przed wyjazdem ustal wakacyjny budżet i się go trzymaj.
W zależności od tego, gdzie się wybieramy, ustalenie takiego planu (nawet budżetu dziennego) to dobry pomysł, bo zabezpiecza nas przed tym, że wydamy więc niż chcieliśmy i powinniśmy. - Rób sobie krótkie wyprawy! Przewodniki pełne są pomysłów na zorganizowanie jednodniowych lub weekendowych wycieczek do miejsc, w które zabierze nas lokalny transport. Taki wypoczynek nazywany ‘staycation’ (od ang. stay – zostać i vacation – wakacje), to szansa na zwiedzenie np. własnego miasta i poznanie tych jego zakamarków, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.
- Wybieraj hostele. Jeżeli nocowanie w hotelach wykracza poza nasze możliwości finansowe, decydujmy się na hostele. To świetna alternatywa. Mamy dostęp do globalnej sieci hosteli, które oferują naprawdę świetną jakość. Jeżeli zaoszczędzimy w ten sposób większą sumę pieniędzy, „w nagrodę” na koniec wyjazdu możemy zanocować
w luksusowym hotelu. - A może kemping? Zapakuj namiot do plecaka: lasy, wzgórza i łąki czekają na odkrycie. Cudy natury potrafią w mgnieniu oka zredukować poziom stresu.
- Rozważ „zamianę domów”. Pomyśl nad opcją wymiany lokum z kimś w innym kraju, kto także chce podróżować. Takie rozwiązanie obniży koszty wakacji związane z zakwaterowaniem.
Bez względu na to, gdzie się wybieracie i jakie macie wakacyjne plany, Intrum życzy wszystkim udanego urlopu… bez konieczności napadania na bank!