Plan oszczędnościowy – jak zaplanować oszczędności
Czy chciałbyś zaoszczędzić więcej pieniędzy? Dzięki planowi oszczędnościowemu łatwiej jest osiągnąć ten cel. Oto nasze najlepsze wskazówki dotyczące tworzenia dobrze prosperującego konta oszczędnościowego.
Wiele osób uważa, że oszczędzanie jest trudne, ale jeśli masz kontrolę nad swoimi dochodami i wydatkami, odkładanie niewielkich kwot powinno być możliwe.
Uzyskaj wgląd w swoje wydatki
Aby zaoszczędzić więcej, musisz wydawać mniej. Dlatego pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest sprawdzenie, na co wydajesz pieniądze. Większość ludzi wie, ile wpływa na ich konto każdego miesiąca, ale wielu zapomina sprawdzić, gdzie te pieniądze trafiają później. Przyjrzyj się wyciągowi z konta i zobacz, gdzie trafiają Twoje pieniądze. Gdy już będziesz mieć przegląd swoich wydatków, będziesz gotowy, aby spróbować je zmniejszyć.
Ustalenie budżetu
Nie jest tajemnicą, że oszczędzanie pieniędzy wymaga dobrego wglądu we własne finanse. Aby dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, ważne jest ustalenie budżetu. W budżecie powinieneś mieć takie kategorie jak:
Podziel swoje wydatki na różne kategorie, aby uzyskać dokładniejszy obraz swoich wydatków i obszarów, w których możesz je nieco ograniczyć. Ustal, ile chcesz zaoszczędzić miesięcznie i odpowiednio skonfiguruj swój budżet.
Wskazówka: miej budżet dostępny na telefonie, abyś mógł sprawdzić swoje finanse w dowolnym momencie.
Zmień sposób myślenia o pieniądzach
Dobre zarządzanie finansami oznacza unikanie nadmiernego wydawania pieniędzy. Ograniczenie wydatków może być trudne dla wielu osób. Jeśli masz opracowany przegląd swoich wydatków i wiesz, gdzie możesz je ograniczyć, to jesteś na dobrej drodze.
Istnieje kilka ćwiczeń, które mogą pomóc zmienić sposób myślenia o pieniądzach i uniknąć pokusy wydawania. Kluczową taktyką jest opóźnianie decyzji. Może się okazać, że zmienisz zdanie.
Inną przydatną metodą jest spojrzenie na zakup w kontekście swojej stawki godzinowej. Sprawdź, ile godzin będziesz musiał pracować, aby za coś zapłacić. Czy jest to tego warte? Możesz także spróbować płacić gotówką. Wtedy możesz wydać tylko te pieniądze, które masz w portfelu lub przeznaczyłeś na wydatki.
Miej realistyczne cele oszczędnościowe
Wraz z budżetem powinieneś wyznaczyć cele dotyczące oszczędzania. Cele te powinny być realistyczne w stosunku do posiadanych dochodów i wydatków.
Niezależnie od tego, czy celem jest kupno nieruchomości, czy nowej kuchni, rozsądnie jest wyznaczyć cel oszczędnościowy na dany okres, np. rok. Można również ustalić długoterminowy cel oszczędnościowy na pięć lat. Rosnąca z miesiąca na miesiąc kwota będzie motywować do dalszego oszczędzania.
Odsetki składane oznaczają, że Twoje oszczędności będą rosły tym bardziej, im więcej pieniędzy odłożysz. Jeśli oszczędzasz na wysoko oprocentowanym koncie, wyniki będą jeszcze lepsze. Skorzystaj z kalkulatora oszczędności, aby sprawdzić, ile pieniędzy w konsekwencji odłożysz.
Oszczędzać można na różne sposoby, np. na zwykłym koncie oszczędnościowym, koncie wysokooprocentowanym, akcjach i funduszach. Poproś swój bank o wskazówki i porady dotyczące różnych możliwości oszczędzania.
Wskazówka: porównaj oprocentowanie w różnych bankach.
Stwórz plan oszczędnościowy
Cele oszczędnościowe nie działają bez planu faktycznego oszczędzania. Oszczędzanie powinno być procesem długoterminowym. W niektórych miesiącach roku łatwiej jest odłożyć nieco więcej na konto oszczędnościowe niż w innych. Plan oszczędzania może być elastyczny, aby uwzględnić święta i inne nieregularne wydatki.
5 wskazówek ułatwiających trzymanie się planu oszczędnościowego
-
Zapłać najpierw sobie
Zamiast sprawdzać, ile zostanie Ci na koniec miesiąca, zaraz po wypłacie zasil swoje konto oszczędnościowe i niech to będzie priorytetem.
-
Ustaw automatyczne zlecenie płatności
Skonfiguruj polecenie zapłaty, aby przelewać pieniądze na konto oszczędnościowe w dniu wypłaty. Pomaga to uniknąć pokusy wydawania pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebujesz.
-
Oszczędzaj całość lub część dodatkowego dochodu
Gdy otrzymasz podwyżkę lub nieoczekiwany bonus finansowy, kuszące może być zwiększenie wydatków. Zamiast tego warto wyrobić w sobie nawyk odkładania całości lub części dodatkowego dochodu na konto oszczędnościowe.
-
Tworzenie różnych kont oszczędnościowych
Ustalając różne cele oszczędnościowe, należy również utworzyć konta oszczędnościowe dla różnych celów. Większość banków internetowych to umożliwia. Motywującą wskazówką jest nadanie kontom oszczędnościowym nazw takich, jak „wymarzony dom”, „podróż do Tajlandii” lub „nowa kuchnia”. Inne konta, które warto posiadać, to rachunek bieżący i konto na wydatki awaryjne. Ponadto zaleca się wczesne rozpoczęcie oszczędzania na emeryturę.
-
Bądź wierny swojemu planowi oszczędnościowemu i budżetowi
Aby osiągnąć swoje cele oszczędnościowe, ważne jest, aby być wiernym planowi oszczędzania. Czasami zdarzają się miesiące, w których masz nieoczekiwane wydatki, które utrudniają oszczędzanie. Spróbuj zaoszczędzić więcej w innych miesiącach, aby osiągnąć swój cel oszczędnościowy na dany rok. Dzięki realistycznemu planowi oszczędzania, budżetowi i zdrowemu rozsądkowi będziesz w stanie zapełnić skarbonkę.