Dług bez kredytu? Jak uniknąć niechcianych problemów finansowych?
Skrupulatnie planujesz swoje wydatki i oszczędzasz. Nie pożyczasz pieniędzy od znajomych. Regularnie spłacasz swoje pożyczki lub nigdy nie miałeś potrzeby ich zaciągać. A jednak... wciąż masz długi! Jak to możliwe?
Niestety, istnieją sytuacje, w których można przypadkowo popaść w długi. Przykładowo: niezapłacenie w terminie mandatu, zapomnienie o racie kredytu lub kradzież danych przez oszusta i wykorzystanie ich do zaciągnięcia kredytu.
Oto trzy rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o nieplanowane długi i ich konsekwencje...
-
Zapomniane mandaty i kary.
Zapomnienie o zapłaceniu mandatu może doprowadzić do długoterminowych problemów finansowych. Jeśli zostaniesz ukarany, upewnij się, że postępujesz zgodnie z procedurą odwoławczą lub niezwłocznie zapłacisz grzywnę. Pozwoli to uniknąć eskalacji kosztów i ryzyka skierowania sprawy do sądu. Jeśli zignorujesz powiadomienia o niezapłaconych karach, koszty będą rosnąć i mogą wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. -
Ćwicz bezpieczne wydawanie online.
Bezpieczeństwo online jest niezbędne, aby uniknąć stania się ofiarą cyberprzestępczości. Poprzez oszustwa internetowe typu phishing przestępcy próbują wykraść loginy, hasła i numery kart kredytowych, wpuszczając wirusa do naszych komputerów lub nakłaniając nas do ujawnienia informacji.Oszuści mogą podszywać się pod firmy kurierskie, portale aukcyjne i operatorów komórkowych. Hakują również profile naszych znajomych w mediach społecznościowych i podszywają się pod zaufane osoby, by prosić o pieniądze lub pomoc w podpisaniu umowy kupna lub zaciągnięcia pożyczki.
Rozwijaj dobre nawyki w zakresie bezpieczeństwa online i zwracaj szczególną uwagę na sposób robienia zakupów w sieci. Chociaż jest to wygodne, nie dodawaj ani nie zapisuj swoich kart płatniczych do kont w sklepach internetowych lub aplikacjach. Gdy otrzymasz z banku kod potwierdzający płatność online (przelew elektroniczny lub transakcję mobilną), sprawdź dokładnie, czy wszystkie dane są poprawne – czy kwota jest prawidłowa i czy pieniądze mają trafić do właściwego odbiorcy. Uniemożliwi to oszustom przechwytywanie takich wiadomości tekstowych i zmienianie ich w celu wyłudzenia pieniędzy.
Przed przystąpieniem do planów płatności za towary lub usługi online, należy dokładnie zapoznać się z regulaminem i skorzystać z okresów na odstąpienie od umowy, jeśli zmienisz zdanie.
-
Anulowanie nieużywanych kont i subskrypcji.
Upewnij się, że zamknąłeś wszystkie nieużywane konta bankowe i anulowałeś niechciane subskrypcje. Po zarejestrowaniu się w bezpłatnej wersji próbnej, naliczanie opłat rozpoczyna się automatycznie po zakończeniu okresu próbnego. Łatwo jest zapomnieć o rachunkach za usługi, których nie chcemy lub nie potrzebujemy. Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest upewnienie się, że wszystkie umowy zostały prawidłowo rozwiązane po ich zakończeniu.